Czy stosunek przerywany to dobry sposób na uniknięcie niechcianej ciąży?

Stosunek przerywany to metoda zapobiegania ciąży, która w dalszym ciągu cieszy się całkiem sporą popularnością wśród Polaków. Mimo, iż Światowa Organizacja Zdrowia nie zalicza stosunku przerywanego do metod regulujących płodność, to nie zniechęca to wielu ludzi na całym świecie do jej stosowania. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega stosunek przerywany oraz czy rzeczywiście pozwala on uniknąć niechcianej ciąży. 

Stosunek przerywany – co warto o nim wiedzieć? 

Stosunek przerywany polega na tym, że partner wyjmuje penisa z pochwy chwilę przed wytryskiem. Metoda ta od lat cieszy się sporą popularnością na całym świecie, jednak najnowsze badania naukowe mówią jasno, iż nie jest to metoda skuteczna. Bardzo często bywa ona zawodna. Co gorsze, może ona w bardzo negatywny sposób wpłynąć na jakość pożycia oraz doznania odczuwane zarówno przez mężczyznę jak i kobietę. 

Okazuje się, że stosunek przerywany był stosowany od wieków. Mówi już o nim nawet Księga Rodzaju. Onan, syn Judy w celu uniknięcia zapłodnienia swojej kobiety “marnował nasienie przez wylewanie go na ziemię”. W chwili obecnej WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, stanowczo odradza stosowanie stosunku przerywanego jako metody zapobiegania ciąży.

Mimo tego, stosunek przerywany w dalszym ciągu cieszy się bardzo dużą popularnością wśród Polaków. Raport przygotowany przez prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza wskazuje, że stosunek przerywany jest przez aż 24% przebadanych par. Na zastosowanie prezerwatyw decyduje się 41% par, a na metody naturalne zaledwie 14%. 

Dlaczego mężczyźni i kobiety decydują się na stosunek przerywany? 

Wszyscy naukowcy z całego świata są zgodni: stosunek przerywany nie jest dobrym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży. Badacze powołują się na wskaźnik w skali Pearla, który w przypadku stosunku przerywanego wynosi 15-28. Co to oznacza? Jest to jednoznaczne z tym, że spośród 100 kobiet stosujących stosunek przerywany nawet 28 z nich może zajść w ciążę.

W największym stopniu dotyczy to ludzi młodych, ponieważ w takich przypadkach mężczyzna nie zawsze jest zdolny do zapanowania nad wytryskiem. Z kolei kobieta nie zna jeszcze dokładnie swojego organizmu, przez co nie umie dokładnie określać, kiedy mają miejsce dni płodne i niepłodne. 

Stosunek przerywany mimo tych wszystkich informacji w dalszym ciągu cieszy się niesłabnącą popularnością – zwłaszcza wśród panów. Mężczyźni często nie lubią stosować prezerwatyw, ponieważ uważają, że znacząco zmniejszają one doznania w trakcie intymnego zbliżenia.

Zdarza się, że założenie prezerwatywy u niektórych mężczyzn powoduje, że całkowicie zanika uczucie podniecenia, a członek opada. To powoduje, że mężczyźni bardzo niechętnie podchodzą do stosowania prezerwatyw i szukają lepszych (ich zdaniem) metod antykoncepcji. Wybór pada bardzo często właśnie na stosunek przerywany.

Wiele kobiet także preferuje stosunek przerywany, ponieważ z różnych względów nie mogą stosować innych form antykoncepcji, przede wszystkim terapii hormonalnej. Panie uważają stosunek przerywany za rozwiązanie bardziej naturalne niż tabletki antykoncepcyjne. Niestety, tabletki antykoncepcyjne są o wiele skuteczniejsze od stosunku przerywanego, z czego sprawy nie zdaje sobie sporo osób. Nie wynika to tylko z tego, że mężczyzna może nie zdążyć wyjąć penisa z pochwy na czas. 

Czy stosunek przerywany to dobry sposób na uniknięcie niechcianej ciąży? 

Warto wiedzieć, że u wiele mężczyzn następuje niewielki wytrysk nasienia przed właściwą ejakulacją. Specjaliści nazywają to jako preejakulat. Jest to bezbarwna wydzielina, która wydobywa się z penisa za sprawą pobudzenia seksualnego i pobudzenia. Największa produkcja preejakulatu ma miejsce, gdy często dochodzi do opóźniania wytrysku. Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta: stosunek przerywany to jeden z najmniej skutecznych sposobów na uniknięcie niechcianej ciąży.