Jak można wykrywać choroby weneryczne u mężczyzn?

Wczesna diagnostyka chorób wenerycznych jest niezwykle ważna!

Choroby weneryczne są przenoszone drogą płciową, zwykle wiążą się nie tylko z uciążliwymi i wstydliwymi objawami, ale również zagrożeniem dla zdrowia. Nie można liczyć na to, że wystarczy domowe leczenie, by pozbyć się pamiątki po mile spędzonej nocy z nieznajomą osobą. Nie powinno się zwlekać z wizytą u lekarza, który musi przeprowadzić diagnostykę przypadłości. W tym celu dysponuje kilkoma skutecznymi metodami.

Obserwacja objawów chorób wenerycznych

Choroby przenoszone drogą płciową dają wiele niepokojących objawów – zgłoszenie się do lekarza powinno zostać poprzedzone ich wnikliwą obserwacją. Od tego będzie bowiem zależała precyzyjna i trafna diagnostyka. Choroby weneryczne często objawiają się problemami z oddawaniem moczu, pieczeniem cewki moczowej i żołędzi penisa, miejscowym zaczerwienieniem. Może pojawiać się zaczerwienienie skóry, niewielki obrzęk penisa czy nawet miejscowe owrzodzenie.

Zmiany na penisie mogą mieć formę twardych grudek, sączących się zmian lub łuszczenia się naskórka. Żaden z objawów nie powinien być bagatelizowany szczególnie wtedy, kiedy doszło do przygodnego stosunku lub zmiany partnerki. Nawet pozornie zdrowa osoba może nieświadomie zakażać groźnymi bakteriami i wirusami, których leczenie nie zawsze jest proste. Wiele schorzeń wenerycznych nie daje typowych objawów, a pewnym sposobem na ich wykrycie jest wykonanie testów.

Testy w kierunku chorób wenerycznych

Wiele chorób wenerycznych można wykryć na podstawie badań laboratoryjnych, które powinny stanowić uzupełnienie diagnostyki. Tego typu badania można wykonywać prywatnie, część jest finansowana przez NFZ. Na darmowe badania mogą liczyć kobiety ciężarne lub planujące ciążę, a także osoby, które otrzymają skierowanie od lekarza wenerologa. Wśród metod badań warto wymienić: Badania serologiczne wykrywające poziom przeciwciał w krwi

1. Badania molekularne materiału genetycznego np. wymazów

2. Badania histopatologiczne tkanek

3. Hodowle drobnoustrojów

4. Testy mikroskopowe

5. Testy enzymatyczne

Jakie test na choroby weneryczne można wykonywać?

Laboratoria oferują szeroką gamę profesjonalnych testów wykrywających choroby weneryczne. Wiele z nich warto wykonywać profilaktycznie, ponieważ niektóre groźne choroby przenoszone drogą płciową nie dają jednoznacznych objawów, a o zakażeniu można się dowiedzieć całkowicie przypadkiem.

  • Badania w kierunku HIV – HIV jest groźnym wirusem, który powoduje rozwój AIDS. Leki przeciwwirusowe zapewniają zahamowanie rozwoju choroby i w miarę normalne życie, jednak nie ma lekarstwa na wirusa. Badanie przesiewowe wykonywane jest z krwi żylnej, które wykrywają przeciwciała oraz cząstki wirusa. Badanie można wykonać już w 12 tygodni od ryzykownego stosunku.
  • Badanie w kierunku opryszczki narządów płciowych – opryszczkę powoduje zakażenie wirusem HSV-1, natomiast za nawrót choroby opowiada HSV-2. Osoba zakażona zostaje nosicielem, a schorzenie może uaktywniać się np. w czasie obniżonej odporności. W celu zdiagnozowania zakażenia wykonuje się hodowlę na kulturach tkankowych badania PCR lub badanie krwi wykrywające przeciwciała.
  • Badania w kierunku rzeżączki – rzeżączka jest uciążliwą, ale stosunkowo częstą chorobą weneryczną wywoływaną przez dwoinki rzeżączki. Ta bakteria zostaje wykryta na podstawie analizy wymazu pobieranej z cewki moczowej, odbytnicy lub gardła, w zależności od umiejscowienia zakażenia. Innymi metodami są hodowla drobnoustrojów na podłożu selektywnym albo testy wykrywające DNA patogenów.