Kiedy warto używać lubrykantów i jak powinno się to robić?

Są skuteczne w przypadku chęci zniwelowania dyskomfortu, który wynika z suchości pochwy, lubrykanty bo to o nich mowa, stanowią bezpieczne środki stosowane zarówno z prezerwatywą, ale też i bez niej. Warto poznać typy intymnych żeli i dowiedzieć się, z jakimi kłopotami radzą sobie najlepiej. 

Żele nawilżające, żele intymne, lubrykanty – to różnorodne nazwy takiego samego produktu. Celem ich stosowania jest zmniejszanie tarcia w czasie stosunków seksualnych, a więc i poprawienie komfortu obu partnerów i zapobieganie uszkodzeniom. Jeśli chcemy sięgnąć po lubrykant, powinniśmy dowiedzieć się trochę więcej odnośnie jego właściwego użytkowania. 

Typy lubrykantów

Żele nawilżające można podzielić na takie, które powstają na bazie silikonu i wody, jak i na bazie olejów. Pierwsze przeznaczono głównie do używania wraz z prezerwatywą – nie niosą ze sobą choćby najmniejszego ryzyka uszkodzenia zastosowanego zabezpieczenia. Drugie mogą być używane bez prezerwatyw. Niektóre nieco bardziej pomysłowe (albo oszczędne pary), chcą samodzielnie produkować lubrykanty, na przykład na bazie banana i przegotowanej wody. Tego typu krem być może jest skuteczny, niemniej jednak niesie ze sobą ryzyko infekcji i reakcji alergicznych. Warto dodać, że istnieją takie produkty jak Kamagra w żelu na lepszą sprawność seksualną u mężczyzn, którzy borykają się z nieprawidłowym wzwodem.

Kiedy powinno się używać żele nawilżające? 

Istnieje co najmniej kilka wskazań do zastosowania nawilżających żeli. Przede wszystkim umożliwiają one zniwelowanie suchości pochwy, odczuwanej w czasie zaburzeń hormonalnych, a nawet i wybranych dniach kobiecego cyklu. Lubrykanty są również pomocne w czasie seksualnych zabaw z użyciem gadżetów czy też podczas seksu analnego. 

Na rynku możemy spotkać specjalistyczne lubrykanty na bazie wody w różnorodnych smakach z przeznaczeniem do oralnego seksu. W takim przypadku żel ma za zadanie uatrakcyjniać akt miłosny – grę wstępną czy też właściwy stosunek. Dokonując wyboru żelu intymnego do oralnego seksu, warto zwracać uwagę na jego skład – produkty, które zawierają w składzie cukier mogą prowadzić do infekcji grzybiczej czy też bakteryjnej. W sklepach dostępne są również lubrykanty, które zawierają zamiast cukru słodzik.  

Jak używać lubrykantów? 

Większość z nas będzie używać żeli intymnych zupełnie intuicyjnie – nałoży ich niewielką ilość w taki sposób, żeby przynosiły one spodziewane rezultaty. Wyjątek stanowią tutaj różnego typu stymulujące lubrykanty. Używane na wybrane partie ciała, powodują między innymi odczuwanie rozgrzewania, chłodzenia czy też mrowienia. Mają za zadanie wzmacniać czułość wybranych miejsc i zwiększyć doznania. Warto ich używać przemyślanie, tak żeby zamiast sprawiać przyjemność nie spowodowały odczuwania dyskomfortu. 

Panaceum na seksualne problemy? 

Lubrykanty nie będą w stanie rozwiązać każdego problemu intymnego. Są pomocne w radzeniu sobie z suchością w pochwie, nie mają jednakże wpływu na ilość kobiecych hormonów. Nie leczą również zaburzeń erekcji. Wprawdzie mogą zwiększać komfort mężczyzny w czasie seksu, jednakże nie mają najmniejszego wpływu na mechanizm wzwodu i ukrwienie członka. W przypadku leczenia zaburzeń erekcji stosowane są przede wszystkim inhibitory fosfodiesterazy typu piątego, czyli inaczej mówiąc organiczne chemiczne związku, jak chociażby sildenafil, który zawarty jest w Kamagrze. Ten znacznie tańszy substytut Viagry jest dzisiaj najczęściej używanym przez pacjentów w różnorodnym wieku. Kamagra będzie skutecznie działać, bez względu na przyczynę powstania zaburzeń.