Którą metodę antykoncepcji wybrać: prezerwatywę, tabletki czy jedną z metod naturalnych?

Obecnie metod antykoncepcji jest naprawdę sporo. Podstawowa informacja jest taka, że metody naturalne nie wywołują zazwyczaj efektów ubocznych, ale jednocześnie ich skuteczność jest znacznie niższa. Zdarza się, że tabletki antykoncepcyjne powodują sporo działań niepożądanych, dlatego wiele kobiet świadomie rezygnuje z tej formy zapobiegania ciąży. Poniżej omawiamy najpopularniejsze metody antykoncepcji. 

Prezerwatywa – mechaniczna metoda zapobiegania ciąży

Prezerwatywa to jedna z mechanicznych metod zapobiegania ciąży, którą stosują mężczyźni. Warto wiedzieć, że wyróżnia się również osobne prezerwatywy dla kobiet, które należy umieścić w pochwie. Prezerwatywy są produkowane z lateksu. Na skuteczność prezerwatyw wpływa przede wszystkim sposób ich używania. Jeżeli są eksploatowane w sposób niewłaściwy, wówczas zachodzi ryzyko ich pęknięcia. Mowa tutaj w szczególności o jej nieprawidłowym założeniu bądź jakiś uszkodzeniach w trakcie penetracji. 
Jakie są zalety prezerwatyw? Ich niewątpliwym atutem jest przede wszystkim spora dostępność, dość niska cena oraz ochrona przed wirusami oraz rozmaitymi schorzeniami przenoszonymi drogą płciową. Wielu mężczyzn jest jednak niechętnych do stosowania prezerwatyw, ponieważ nałożenie jej powoduje, że ich członek opada. Panowie podkreślają również, że doznania w trakcie seksu z założoną prezerwatywą są znacznie mniejsze. 


Tabletki antykoncepcyjne 


Tabletki antykoncepcyjne są w tej chwili przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Warto wiedzieć, że specjaliści nieustannie pracują nad wprowadzeniem środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że nie dochodzi do owulacji oraz zmieniają konsystencję śluzu. Wyróżniamy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. W tabletce jednoskładnikowej znajduje się jeden hormon, gestagen. Z kolei w dwuskładnikowej zastosowany jest syntetyczny progesteron oraz syntetyczny estrogen. Zdecydowanie mniej efektów ubocznych wywołują zazwyczaj tabletki jednoskładnikowe. Skuteczność obu preparatów jest dość podobna. 


Metoda kalendarzykowa 


Metoda kalendarzykowa to jedna z najpopularniejszych metod naturalnego zapobiegania ciąży. Polega ona na tym, że kobieta w konkretne dni zachowuje wstrzemięźliwość seksualną. Ma to miejsce w tzw. dni płodne. Jak określa się dni płodne? Robi się to na podstawie obserwacji 12 cykli miesiączkowych, a następnie oblicza się średnią długość cyklu. Owulacja następuje około dwa tygodnie przed menstruacją, a czas jej trwania wynosi 24 godziny. Jednocześnie do zapłodnienia może dojść kilka dni po lub przed nią z racji żywotności plemników. Zdarza się, że plemniki w ciele kobiety mogą bytować nawet przez 6 dni. 


U których kobiet metoda kalendarzykowa sprawdza się najlepiej?

Specjaliści polecają jej stosowanie przede wszystkim tym kobietom, u których miesiączki występują w sposób systematyczny. Uwaga: na zmianę cyklu miesiączkowego mogą wpływać m.in. zmiana klimatu, antybiotyki, alkohol, różne choroby oraz sytuacje stresowe. Zaburzenie cyklu spowoduje, że wyliczenie dni płodnych będzie sporym utrudnieniem, przez co prezentowana metoda nie sprawdzi się jako dobry sposób na uniknięcie niechcianej ciąży.


Którą metodę antykoncepcji wybrać? 


Decyzja o wyborze najlepszej metody antykoncepcji powinna być podjęta przez partnerów wspólnie po uwzględnieniu wszystkich za i przeciw. Nie wszyscy mężczyźni lubią zakładać prezerwatywy, a nie wszystkie kobiety chcą (lub mogą) zażywać tabletki antykoncepcyjne. W takich przypadkach można postawić na naturalne metody antykoncepcji.