Uzależnienie od masturbacji

Jeśli zaniepokoiła nas częstotliwość z jaką się masturbujemy, zastanawiamy się czy jest to już uzależnienie, warto abyśmy zapoznali się z poniższym artykułem i dowiedzieli się czy mamy kłopot i czy potrzebujemy fachowej pomocy. 

Masturbacja jest doprowadzaniem siebie do seksualnego podniecenia, przy pomocy pobudzenia własnych płciowych narządów. Wielu specjalistów uważa, iż pierwsza próba onanizacji występuje już u kilkuletnich dzieci, które interesują się własnym ciałem i tym, co czują podczas dotykania własnych narządów płciowych. Odbierane przez nie wtedy wrażenia są zupełnie nowe, przyjemne i ciekawe.

Karcenie dzieci za zainteresowanie swoimi narządami płciowymi: zabawę nimi i dotykanie, może przyczyniać się do poważnych problemów sfery seksualnej. Kolejny raz, masturbacja występuje w wieku dojrzewania. Wtedy ma ona za zadanie złagodzić napięcie seksualne i rozładować je. Tak samo jak wcześniejsza, służy Poznaniu swojego ciała i zaspokojeniu potrzeb seksualnych.

Z samozaspokajania i samopobudzania seksualnego popędu korzystamy również w dorosłym życiu. W porównaniu z czasem dojrzewania, intensywność masturbacji powinna ulec zmniejszeniu. Masturbacja u osób dorosłych nie powinna być postrzegana jako coś złego, dopóki nie będzie zakłócała relacji z partnerami i nie wpłynie w sposób negatywny na resztę sfer życia. Onanizm jest czymś dobrym, dopóki stanowi jedną z wielu, nie zaś jedyną aktywność seksualną osoby będącej w związku.

Na żadnym spośród etapów życia nie będzie czymś, co powinno się uznawać za złe albo godne potępienia zachowanie.  Szkodliwy i nieprawidłowy stanie się wtedy, kiedy zacznie dominować w życiu, a zatem, kiedy przerodzi się w nałóg. 

Masturbacja w roli nałogu 

Jak każde inne uzależnienie, tak i masturbacja daje na samym początku wiele korzyści: dostarcza przyjemność, eliminuje napięcie, odpręża, uspokaja, daje poczucie spełnienia i zaspokojenia. Z upływem czasu, uzyskanie takiego samego rezultatu wymagać będzie coraz mocniejszych i coraz częściej wykonywanych pobudzeń.

Masturbacja będzie zajmowała coraz większą ilość czasu, będzie zastępowała stosunki z partnerem/partnerką i zaburzy pozostałe sfery życia. Największym problemem będzie to, iż przebiega to niepostrzeżenie i nieuchwytnie. Inaczej mówiąc, trudno będzie uchwycić chwilę, w której pomocny mechanizm stanie się determinujący i szkodliwy. Oznaką pewnego uzależnienia się od masturbacji, będą sygnały dawane przez partnera o tym, iż coś uległo zmianie na gorsze. Nierzadko będą to informacje, które mówią wprost na temat tego, iż intymnych kontaktów jest znacznie mniej i zastąpiono je masturbacją.

Oznakę uzależnienia od masturbacji, stanowić będzie również przymus samozaspokojenia. Osoby będące uzależnionymi od onanizmu nie czują przyjemności, a wręcz odczuwają niezadowolenie, iż muszą to wykonywać. Na tym też opierają się tak zwane kompulsywne zachowania. Są to zachowania, które na początku da się kontrolować. To również zwykle nieświadomy sposób radzenia sobie z innego typu kłopotami, zwykle tymi natury emocjonalnej. 

Uzależnienie od onanizmu ma swoje przyczyny, jak każde inne. Nałóg onanizmu stanowi zwykle reakcje na pewne kłopoty, których nie jesteśmy w stanie sobie uświadomić, których chcemy uniknąć albo wypieramy. Takie uzależnienie może stanowić efekt nieuświadomionych kłopotów, takich jak chociażby niska samoocena, kompleksy mające związek z seksualną sferą albo negatywne postrzeganie samego siebie. Masturbacja kompulsywna występuje również w roli odpowiedzi na wybraną sytuację przejawiającą się przewlekłym stresem.